W skład logu wchodzą dwa elementy:

  • automatyczny zapis trasy (tzw. tracklog)
  • ręcznie stawiane nazywane punkty (tzw. waypoint-y)

    Viewer pozwala obejrzec zapis na kilka sposobów:

  • jako widok z góry (orientacja jak na mapie - północ na górze)
  • jako przekrój poprzeczny (wysokość w funkcji dystansu)
  • jako widok na tle skalibrowanej mapy

    Dla dwóch pierwszych widoków niezależnie od wielkosci okien zachowywane sa naturalne proporcje.

    Tracklog moze byc skalibrowany do wielu map, jednak w jednym oknie mozliwe jest wyswietlenie tylko jednej mapy. Nazwa mapy, wraz z parametrami kalibracyjnymi przekazywana jest z html-a w momencie otwierania okna. Za pomoca okna z mapa mozna rowniez przeprowadzic kalibracje mapy. O tym dalej.

    Krótka instrukcja obsługi viewera:

    LMB drag przesuwanie zawartości okna
    RMB drag zaznaczanie obszaru do powiększenia (zoom po puszczeniu RMB)
    LMB 2-klik dopasowanie skali i pozycji do aktualnej wielkości okna
    RMB 2-klik zoom-out 2x
    LMB klik zaznacza wskazywany punkt ściezki lub waypoint jako początkowy do pomiarów wartości średnich. Wskazując inne punkty można odczytac odleglość od punktu odniesienia, czas pokonania tej drogi oraz prędkości poziome i pionowe wskazanego odcinka liczone po prostej i wzdłuż ściezki. Kliknięcie poza ścieżką usuwa punkt odniesienia i wyświetlane sa znowu wartości chwilowe we wskazanym punkcie.
    RMB klik otwiera okno ze zdjęciem przypisanym do waypoint-a (jeśli dostępne). Okno to moze byc dowolnie skalowane. Powrót do rozmiarów początkowych przez LMB 2-klik.

    Po zbliżeniu się myszą do waypoint-a na ekranie pokazywane sa jego współrzędne geograficzne i wysokość.

    Po zbliżeniu się do punktu ścieżki pokazywany jest dodatkowo dokładny czas zarejestrowania punktu (GMT, aby uzyskać polski czas letni należy dodać 2 godziny), oraz aktualne prędkości (pozioma i pionowa) dla wskazanego odcinka (zaznaczonego na czerwono).
    Przy małych prędkościach błąd obliczania tych wielkości może być dość duży. Jest to spowodowane wahaniami odczytów pozycji i wysokości przez odbiornik GPS.


    Kalibracja mapy:

    Aby wejsc w tryb kalibracji nalezy nacisnac (i trzymac nacisniety) klawisz 'c'. W tym czasie istniejace punkty kalibracyjne zaznaczane beda czerwonymi krzyzykami.

    Aby dodac/zmienic punkt kalibracyjny nalezy (caly czas trzymajac 'c') przesunac tracklog nad mapa (przeciagajac lewym klawiszem myszy) tak aby punkt ktory ma zostac skalibrowany znalazl sie w odpowiednim miejscu wzgledem mapy i kliknac w ten punkt lewym przyciskiem. Jesli zdefiniowane juz beda 3 punkty to tracklog sie dopasuje do punktow kalibracyjnych.

    Aby zlikwidowac calkowicie kalibracje okna mozna trzymajac 'c' dwu-kliknac w okno lewym klawiszem myszy.

    Za kazdym razem po przeprowadzeniu kalibracji do konsoli javy wypisywany jest ciag 12 liczb, ktory moze byc bezposrednio wklejony do wywolania okna trackloga w html-u.